Достапни линкови

Помпео: Соработката меѓу САД и Србија се карактеризира со зачувување на мирот и стабилноста


Американскиот државен секретар Мајк Помпео

Американскиот државен секретар Мајк Помпео, во писмо до српскиот колега Ивица Дачиќ оценува дека билатералните односи се карактеризираат со мирољубивост, стабилност и економски просперитет, објави српското Министерство за надворешни работи. Во писмото се вели дека Соединетите држави соработуваат со Србија, како и со други земји, со цел да се обезбеди мир, стабилност и економски просперитет на сите нации.

Палмер: САД и ЕУ работат Западен Балкан да стане дел од ЕУ

Помпео оценува дека Соединетите држави се свесни дека „секој лидер треба да ги штити човековите права, да спроведува дипломатија во име на граѓаните што ги застапува и да продолжи да ги исполнува, дури и на виртуелен начин“. „Со нетрпение очекувам да ја продолжиме соработката со вас, со цел да ги надминеме предизвиците со кои се соочуваме заедно, да работиме на подобрување на слободите и да го заштитиме човечкото достоинство на сите луѓе“, соопшти Министерството, кое целосно го пренесе писмото од Помпео до Дачиќ.

XS
SM
MD
LG