Достапни линкови

Уапсен лидерот на мексиканскиот картел „Санта Роза“


Мексикансите власти соопштија дека го уапсиле еден од најозогласените шефови на подземјето, лидерот на картенот Санта Роса де Лима, Хозе Антониот Јепез Ортиз. Во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител е наведено дека Јенез Ортиз познат во јавноста како „Ел Маро“ е предмет на многугодишна истрага за многу кривични дела меѓу кои и киднапирање. Картелот „Санта Роза“ се смета дека е одговорен за кражба на гориво од владини гасоводи и рафинерии, како и изнудување и киднпирање.

Според податоците на мексиканските власти, минатта година при војната меѓу картелите загинале над 3500 луѓе.

XS
SM
MD
LG