Достапни линкови

Во Германија земјоделски имот во карантин заради ковид-19


илустрација

Околу 480 вработени, меѓу кои и многу сезонски работници од Источна Европа, се ставени во карантин во на една фарма во Баварија, откако 174 лица се заразени со коронавирусот, објавија локалните власти во Германија. Работниците се со потекло од Унгарија, Романија, Бугарија и Украина.

Коронавирусот и животните: не се само лилјаците

Сите вработени на имотот се во карантин, а еден од нив бил хоспитализиран. Жителите на Менинг, каде што се наоѓа земјоделскиот имот, ќе можат бесплатно да бидат тестирани за вирусот корона, соопштија локалните власти.

XS
SM
MD
LG