Достапни линкови

Автомобил влета во пешаци во Берлин – седуммина повредени


Седум луѓе се повредени рано утринава во Берлин кога возач веројатно изгубил контрола врз возилото и влетал во група пешаци, соопштија властите. Инцидентот се случил околу 7 часот утринава на железничката станица пред Зоолошката градина на Харденбергплац.

Противпожарната служба на Берлин на Твитер соопшти дека тројца од пешаците се сериозно повредени и дека на помош дошол спасувачки хелукоптер. Еден од повредените бил реанимиран на лице место.

Возачот е приведен, а истрагата е во тек, но се чини дека несреќата била предизвикана од пребрзо возење. Засега нема индиции за политички или верски мотиви, соопшти полицијата.

XS
SM
MD
LG