Достапни линкови

Бочварски: Во Штип има трет корона бран


Архивска фотографија - Панорамска снимка од Штип

Штип во моментов го има третиот бран на Ковид- 19, што го зголемува бројот на новозаразени. Во овој момент во Штипската клиничка болница имаме 50 заразени лица, а 579 лица се во изолација, изјави на денешната прес-конференција, штипскиот градоначалник Благој Бочварски.

Тој вели дека бројката сама по себе говори дека ваквата состојба не само што не смее да се потцени, туку и мора да се вклучи алармот на дополнителна внимателност.

„Мора да се стават сите капацитети во функција, но мора и сите граѓани да се придружат и да ја дадат својата максимална поддршка во справувањето со овој нов бран“, рече Бочварски.

XS
SM
MD
LG