Достапни линкови

Вести

Додик: институцијата висок претставник треба да биде укината

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави дека институцијата Висок претставник на меѓународната заедница во БиХ треба да биде укината што е можно поскоро и тоа со одземање на неговиот мандат. Според него, БиХ ќе добие можност да го преземе внатрешниот суверенитет одземен со испраќањето на Високиот претставник по потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор. „Знам дека на Валентин Инцко не му се допаѓа тоа што го кажувам, бидејќи каде на друго место би имал приход од околу 25.000 евра месечно за такво неподготвеност и со вакви способности, плус привилегии што одат со посебниот живот на дипломат“, рече Додик за новинската агенција Срна.

По 12 години во Мостар ќе има локални избори

Тој додаде дека затворањето на Кабинетот на високиот претставник и заминувањето на странските судии од Уставниот суд се предуслови БиХ да се обиде да се етаблира како суверена држава. Според него, Бошњаците досега морале да разберат дека високиот претставник им прави „мечкина услуга“, затоа што високиот претставник ќе замине, и тие ќе треба да се договорат да живеат заедно со Србите и Хрватите.

види ги сите денешни вести

Навални уапсен веднаш по слетувањето во Москва

Алексеј Навални веднаш по слетувањето на авионот во Москва

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални пристигна во Москва од Германија, каде се лекуваше откако беше отруен и веднаш беше приведен од органите за спроведување на законот на московскиот аеродром Шереметјево. Кога Навални бил одведен, неговиот адвокат, кој патувал со него, не смеел да го придружува. На неговата сопруга Јулија Навалнаја, која исто така беше на летот, ѝ беше дозволено да помине низ пасошка контрола.

Рускиот затворски орган ФСИН го потврди притворот за Навални, пренесува Интерфакс. Во соопштението на ФСИН се вели дека Навални бил во притвор поради „повеќекратни прекршувања“ на условите од неговата условна казна во врска со пресуда за измама во 2014 година. Во соопштението се вели дека Навални ќе биде во притвор „се додека не донесе одлука на судот“ по ова прашање.

Овој потег, според кој Навални може да биде затворен 3,5 години за наводно непочитување на условите од условна затворска казна, предизвика непосреден бран критики кон претседателот Владимир Путин и во Русија и надвор од неа.

Навални, еден од најистакнатите домашни критичари на претседателот Владимир Путин, беше пренесен во Берлин во август минатата година на итен медицински третман, откако беше отруен со, како што покажаа тестовите од неколку европски лаборатории, нервен агенс новичок.

„Ова е најдобриот момент во последните пет месеци“, рече тој пред новинарите откако седна во авионот за Москва во германскиот главен град. „Се чувствувам одлично. Конечно, се враќам во родниот град“.

Тој ја објави својата одлука да се врати од Германија во средата, а ден подоцна затворската служба во Москва соопшти дека ќе стори сé за да го уапси откако ќе се врати, обвинувајќи го за непочитување на условите за условна затворска казна за проневера, случај од 2014 за кој тој вели дека е наместен.

Навални полета кон Москва, зголемено полициско присуство на аеродромот

Алексеј Навални во авионот кон Москва

Рускиот опозиционер Алексеј Навални полета од Берлин кон Москва и покрај фактот што руските власти претходно објавија дека ќе го уапсат по неговото пристигнување, пренесува англискиот сајт на Радио Слободна Европа.
Навални се враќа во родната земја со руската авиокомпанија Победа и треба да слета на московскиот аеродром „Внуково“ во 19.20 часот по локално време.

Новинарите јавуваат за големо присуство на полицијата на аеродромот, а руските власти ги повикаа граѓаните да не доаѓаат да го поздравуваат Навални.
Тој беше на лекување во Германија поради тровењето со нервен агенс новичек.

Во Русија е отворена истрага против Навални за измама

Навални во средата објави дека планира да се врати во Русија, за прв пат откако беше отровен во август 2020 година и покрај ризикот да биде затворен по враќањето од Германија. Руската затворска служба објави дека има намера да го уапси Навални доколку се врати во Русија, бидејќи не ги почитувал обврските за условната затворска казна што му беше изречена во 2015 година.

Навални изјави дека првобитниот случај против него е измислен и дека во тоа време бил во Германија на лекување, па затоа не можел да се пријави.
Од затворската служба, сепак, велат дека тој бил пуштен од берлинската болница во септември и дека требало да се врати во Москва и да се пријави.

Мицкоски на средби со Орбан и Јанша

Христијан Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со повеќе политичари од регионот и Европа од сестринските партии на ВМРО-ДПМНЕ од семејството на Европската Народна Партија. Од партијата соопштија дека во нивната агенда се и средби со претседателот на Фидес и премиер на Унгарија Виктор Орбан, како и со премиерот на Република Словенија и претседател на Словенечката Демократска Партија Јанез Јанша.

Мицкоски на средба со Орбан: Барам датум за преговори со ЕУ

Од партијата велат дека средбата со Јанша е особено значајна за европските интеграции ако се знае дека Словенија е идната земја која ќе го преземе претседавањето со ЕУ. Од таму додаваат дека средбите ќе бидат искористени за активно лобирање за државните интереси на Македонија пред се одблокирање на патот кон Европската Унија кој е блокиран со бугарското вето, како и застојот кој го има земјава во однос на реформите.

Нови 190 случаи на Ковид-19, шестмина починале

илустрација

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2, Радовиш-1, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти. Починати се шест лица, четворица пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Гостивар. Пациентите се починати во болнички услови.

За 24 часа 17 пациенти хоспитализирани во ковид центрите

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635.

Бесими: Eфектите од мерките во економијата ќе се видат во првиот квартал

Фатмир Бесими, министер за финансии

Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира економијата во состојба на криза, оцени денеска од Тетово, министерот за финансии Фатмир Бесими кој присуствуваше на промоцијата на возилата за јавен превоз на градот.
Тој потсети дека ќе има и други средства за пакетот мерки за 2021 покрај 85 милиони евра од државниот буџет за поддршка на економија, здравствениот сектор и социјални категории кои чувствуваат ефекти од Ковид кризата.

Министерот рече дека некои мерки веќе се применуваат, а се во комуникација со коморите за нивна реализација.

Колку пари од владините Ковид програми останаа непотрошени?

„Во првиот квартал ќе имаме и појасна слика за мерките. Од управата за јавни приходи со последните информации 13 илјади компании веќе аплицирале за декемвриската плата. Постојано сме во комуникација да најдеме и дизајнираме соодветни мерки да се реагира брзо во поддршка на економијата во текот на 2021 за да се остварат проекциите за 4,1 раст на нашата економија, под претпоставка дека Ковид кризата после вториот квартал и натаму состојбата да се нормализира“, истакна Бесими во Тетово.

Пет руски морнари спасени, двајца се удавиле кога потонал бродот

илустрација

Најмалку пет лица се спасени, а две лица загинаа во потонатиот 13-член руски товарен брод крај брегот на турската црноморска провинција Бартин.
Од руската Амбасада во Анкара за агенцијата Тасс изјавиле дека дипломатите работат на утврдување на судбината на екипажот, а причината за несреќата засега е непозната.

Гувернерот Гунер соопшти дека загинале најмалку две лица од бродот.
„На бродот имаше 13 лица, сите руски државјани. Досега знаеме дека пет лица се спасени и пронајдовме две тела на починати морнари“, изјави гувернерот.

Потона руски товарен брод

Како што се наведува, временските услови во регионот се многу лоши и спасувачките екипи имаат проблеми со пловењето.

За 24 часа 17 пациенти хоспитализирани во ковид центрите

илустрација

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 17 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 287 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.
Во изминатите 24 часа дома се пуштени 20 оздравени пациенти.

Вкупно 287 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Два ипол милиони евра за непотребни антибиотици

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 172 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.
Од Министерството за здравство информираат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Потона руски товарен брод

илустрација

Руски товарен брод потона крај брегот на турската црноморска провинција Бартин, соопштија локалните власти, потенцирајќи дека е во тек акцијата за спасување на околу 15 члена на екипажот, кои се наоѓаат во чамци во морето.

Гувернерот на Бартин, Синан Гунер, изјави дека бродот со сув товар потонал крај брегот на регионот Инкуму, додавајќи дека нема извештаи за жртви, јави државната агенција Анадолу. Причината за инцидентот засега не позната.

„Ќе почнеме со спасувачки операции на приближно 15 члена на екипажот заглавени во три спасувачки чамци. Во моментов нема извештаи за жртви или потонување на чамците за спасување“ изјави Гунер.

Како што се наведува, временските услови во регионот се многу лоши и спасувачките екипи имаат проблеми со пловењето.

Техеран бара да не се објавуваат детали за нуклеарната програма

илустрација

Иран ја повика Меѓународната агенција за атомска енергија да избегне објавување „непотребни“ детали за иранската нуклеарна програма, еден ден откако Германија, Франција и Велика Британија ја повикаа земјата да се откаже од последното планирано кршење на меѓународниот нуклеарен договор со големите сили, објавија локалните медиуми.

Иранскиот нуклеарен оддел побара од МААЕ да избегне објавување детали што може да доведат до забуна, се вели во извештајот на една локална ТВ станица.
На 16 јануари Германија, Франција и Велика Британија го повикаа Иран да се откаже од последното планирано кршење на меѓународниот нуклеарен договор со големите сили, наведувајќи дека Техеран нема веродостојна цивилна употреба на ураниум во форма на метали.

Иран „не брза“ САД да се вратат во Нуклеарниот договор од 2015

Меѓународната агенција во четвртокот соопшти дека Иран ја известил дека започнал да инсталира опрема за производство на ураниум во форма на метали. Потоа, МААЕ изјави дека Иран останува посветен на истражување и развој на производство на ураниум во метална форма, во согласност со „прокламираната цел за дизајнирање на подобрен вид на гориво“.

Ураниум во метална форма може да се искористи и за производство на атомска бомба, а истражувањето за неговото производство е специјално забрането со меѓународен договор меѓу Техеран и големите сили од 2015 година, со кој Иран се обврзува да го ограничи развојот на својата нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите.

Се очекува враќање на Навални во Москва

Алексеј Навални

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални планира денеска да се врати во Русија од Германија, каде што се лекуваше откако беше отровен со нервниот агенс новичок, пренесува АП. Наскоро се очекува тој да полета од Берлин до Москва.

Навални во средата објави дека планира да се врати во Русија, за прв пат откако беше отровен со нервен агенс во август 2020 година и покрај ризикот да биде затворен по враќањето од Германија.

Руската затворска служба објави дека има намера да го уапси Навални доколку се врати во Русија, бидејќи не ги почитувал обврските за условната затворска казна што му беше изречена во 2015 година.

Навални во Русија може да добие затворска казна од 3,5 години

Тој изјави дека првобитниот случај против него е измислен и дека во тоа време бил во Германија на лекување, па затоа не можел да се пријави.
Од затворската служба, сепак, велат дека тој бил пуштен од берлинската болница во септември и дека требало да се врати во Москва и да се пријави.

Во Скопје санкционирани 213 возачи, 306 казни за неносење маска

Полиција контролира дали се почитува мерката за носење заштитни маски за лице, Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изрече вкупно 213 мерки. Од нив за возење без возачка дозвола 23 санкции, 14 мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила, 25 за користење на мобилен телефон. Изречени се осум санкции за минување на црвено светло, пет за непочитување на брзината на движење, 45 мерки за непрописно паркирани возила и седум за неносење заштитна маска.

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 306 прекршоци, соопшти МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид-19.

До вчера вакцинирани 22 илјади лица во Србија

Заклучно со вчерашниот ден, 22.000 лица биле вакцинирани против коронавирус во Србија, а имунизациите биле извршени во 10 градови, изјави државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек.

ој посочи дека сè поминало без никакви проблеми, како и дека интересот за вакцинација е поголем од очекуваниот. Како што соопшти, преку веб-страницата на е-влада досега се пријавиле околу 280.000 граѓани кои се заинтересирани да примат вакцина.

Кинеските вакцини пристигнаа во Србија

Џерлек вели дека целта е во наредните денови да се отворат повеќе од 300 пунктови за вакцинација низ цела Србија.

Расте бројот на заразени, Франција го врати полицискиот час

Франција го врати во сила полицискиот час, откако земјата го надмина прагот на 70.000 смртни случаи поради Ковид-19 од почетокот на пандемијата, соопштија здравствените власти.

Вкупно 70.142 лица починаа како резултат на болеста, од нив 196 во последните 24 часа, се вели во дневниот извештај на националната агенција. Бројот на новозаразени е сè уште висок со 21.406 случаи во последните 24 часа.
Во обид да се спречи зголемувањето на бројот на заразени со вирусот, полицискиот час повторно почна вчера од 18 до 6 часот наутро.

Гутереш:Владите имаат одговорност да ги штитат своите жители

Министерството за здравство објави нови податоци за бројот на вакцинирани. Вкупно 413.046 лица се вакцинирани во саботата, за разлика од 389.000 во петокот, пренесе „Ројтерс“.

За 71 отсто помалку патници од аеродромите во Скопје и Охрид

Меѓународниот аеродром во Скопје

Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот „Св.Апостол Павле“ во Охрид“ поради ковид пандемијата минатата година ја завршија со 782 876 патници, за 71 отсто помалку во однос на 2019 година. Една од опциите за надминување на состојбата е да се овозможи систематско тестирање на патниците на аеродромите, што го иницирал кај Владата аеродромскиот оператор.

Најголемата пречка за закрепнување на македонскиот воздушен сообраќај е забраната за патување поради КОВИД-19 воведена од земјите на ЕУ/Шенген за носителите на македонски пасош. Додека не се отстранат тие ограничувања и луѓето не почнат слободно да патуваат од туристички причини како што правеа претходно, ќе се соочуваме со тешкотии, велат од ТАВ Македонија.

„Една од опциите за надминување на оваа состојба е иницијативата што ѝ ја предложивме на Владата на Република Северна Македонија – систематско тестирање за КОВИД-19 на аеродромите во Скопје и Охрид, што доколку биде прифатено од ЕУ, треба да овозможи слободен влез на македонските граѓани во земјите на ЕУ каде е концентриран над 77 проценти од македонскиот воздушен сообраќај“, наведуваат од ТАВ Македонија.

Тест за Ковид 19, па во авион

За време на оваа пандемија авиокомпаниите брзо и постојано го менуваат распоредот на летовите. Тие најавуваат одреден лет, но подоцна можат да го откажат, во зависност од правилата за патување на владите воведени поради КОВИД-19.

Фејсбук и Твитер му ги вратија профилите на Трамп

Доналд Трамп

Страниците на актуелниот американски претседател Доналд Трамп на Фејсбук и на Инстаграм се активни од неодамнешната блокада. Претходно, Марк Цукерберг, сопственикот на Фејсбук, напиша дека страниците на Трамп ќе останат блокирани сè додека не ја напушти функцијата.

Големите американски социјални мрежи ги блокираа страниците на Трамп откако неговите приврзаници упаднаа во зградата на Конгресот. Тие повикаа на преглед на резултатите од неодамнешните избори, на кои ривалот на Трамп, демократскиот кандидат Џо Бајден, освои мнозинство гласови.

Твитер трајно го забрани профилот на Трамп

Фејсбук забранет за Трамп на неопределено време

Инаугурацијата на новиот претседател Џо Бајден ќе се одржи на 20 јануари. Сите 50 американски држави и областа Колумбија се во состојба на готовност за можни насилни протести викендов пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател.

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини следниот месец

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера на седница на Владата ги претстави најновите информации за набавката на MРНА вакцини против КОВИД-19 од производителот Фајзер, за продолжувањето на интензивните контакти за набавка и испорака на оваа вакцина, вклучувајќи ги аспектите на постапката за набавка која треба да се спроведе, како и за регистрација на вакцината во државава.

Нови 361 заразени со коронавирус, 14 лица починале

Според Филипче, здравствениот систем е целосно подготвен за вакцинација, а во февруари се очекува да пристигнат првите дози од „Фајзер“ и „КОВАКС“ механизмот. Веќе се пристигнати два фрижидера кои беа најавувани како донација за фајзеровата вакцина која се чува на -70 степени, а уште три се очекуваат во текот на следните недели. Во еден фрижидер може да се складираат 100 илјади дози вакцини.

Македонија по вторпат на Европско првенство во одбојка

Македонската одбојкарска репрезентација

Македонија и вторпат едноподруго ќе игра на Европското првенство во одбојка. Нашите репрезентативци дојдоа до потребната победа од 3:1 и на тој начин математички го обезбеди пласманот на Европското првенство како одлично пласирана втора селекција од квалификациските турнири, што ќе претставува втор континентален собир за нашите најдобри одбојкари кои веќе не претставуваа на европската сцена пред две години.

Капитенот Никола Ѓоргиев и Александар Љафтов беа убедливо најдобри во победата со по 24 и 23 реализриани поени.Капитенот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Ѓоргиев изјави дека против Турција одигравме тимски, борбено и заслужено сме на Европското првенство и тоа по втор пат.

Турците остануваат првопласирани во групата, но Македонија со три победи на вкупно четирите средби е многу блиску до промоција како една од најдобрите пет второпласирани репрезентации во седумте групи. Неколку групи се уште не се ниту стартувани, па не може да следи официјална промоција, но со одличните игри и резултати на двата турнири во Скопје многу извесно е дека нашите одбојкари повторно ќе бидат дел од еден континентален собир, втор во низа за избраниците на Матијашевиќ.

Димовски е новиот претседател на Социјалистичката партија

Љупчо Димовски

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на конгрес кој вчера се одржа во Кратово. Тој доаѓа на местото на Љубисав Иванов – Ѕинго, кој 25 години беше претседател на социјалистите, а почина во ноември, минатата година.

Димовски е поранешен министер за земјоделство во една од владите на ВМРО-ДПМНЕ, и е еден од петтемина пратеници кои беа обвинети, а потоа амнестирани за насилствата во парламентот на 27 април.

Почина Љубисав Иванов - Ѕинго

Димовски е дипломиран економист. Роден е во Велес на 9 април во 1959 година. До 2008 година работи како генерален директор на ЈП „Паркови зеленило“-Скопје. До 2009 е заменик министер за транспорт и врски, а потоа до 2014-та е министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. Од 2014-та, Димовски е пратеник во Собранието на Република Македонија.

Времето денеска ведро и студено

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено. Во северните делови променливо облачно, во текот на ноќта со услови на места да провејува слаб снег. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Минималната температура e во интервал од -13 до -4, а максималната ќе достигне од -7 до 3 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со умерен северозападен ветер. Во текот на ноќта во делови од котлината ќе провејува слаб снег. Минималната температура ќе се спушти до -7, а максималната ќе достигне 0 степени.

Македонската ракометна репрезентација убедливо поразена од Египет

Ракометната селекција на Македонија доживеа втор пораз на Светското првенство во Египет, откако со убедливи 38-19 беше поразена од домашната селекција на Египет предводена од поранешниот стратег на Вардар, Роберто Гарсија Парондо.

Слабата игра во одбраната од мечот со Шведска продолжи и вечерва. Со 20 примени гола, само шест постигнати во првиот дел, а ништо подобра не беше нашата игра и во вторите 30 минути, домаќинот полесно од очекуваното впиша уште една победа на овој собир, по воведната над Чиле.

Лазаров, Маркоски и Пешевски со по три гола беа најпрецизни во македонскиот табор, додека Шебиб со осум гола беше прв стрелец кај домаќините.
Клучен за пласман во втората фаза е дуелот со Чиле закажан за понеделник.

Нови 361 заразени со коронавирус, 14 лица починале

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 и тоа во следните градови: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3, Крушево-2, Пехчево-2 лица.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2116 оздравени пациенти.
Починати се 14 лица. Од нив тројца се починати во домашни,а останатите во болнички услови.

Во ковид центрите во Скопје примени 22 нови пациенти

Со овие податоци, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88749, бројката на оздравени пациенти е 71592, на починати е 2696, а бројот на активни случаи изнесува 14461.

Бајден номинираше дипломати ветерани за највисоките државни функции

Венди Шерман

Новоизбраниот претседател на Соединетите Држави Џо Бајден ја номинираше ветеранката за надворешна политика на САД, Венди Шерман која беше клучен преговарач за нуклеарниот договор со Иран во 2015 година, за втората највисока позиција во Стејт департментот.

Бајден исто така ја номинираше Викторија Нуланд, пензиониран службеник за надворешни работи, која беше главен претставник на САД за Европа, амбасадор на НАТО и портпарол на Стејт департментот, за потсекретар за политички работи, што е третопласирана позиција за еден американски дипломат.

Шерман, која е магистер по социјална работа, беше советник на Стејт департментот од 1997 до 2001 година, период кога беше и координатор на политиката за Северна Кореја. Од 1993 до 1996 година беше помошник државен секретар за законодавни работи. Поради нејзината поврзаност со иранскиот договор, на кој жестоко се спротивставија републиканците и некои демократи, се очекуваше таа да се соочи со проблеми за добивање потврда од Сенатот. Сепак, нејзиниот пат ќе биде полесен откако демократите на Бајден победија во два круга избори на 5 јануари, што им донесе контрола во Сенатот.

ФБИ ја анализира можноста за немири пред инаугурацијата на Бајден

Бајден исто така го назначи Брајан Меккион еден од неговите долгогодишни советници за надворешна политика, за заменик државен секретар за управување и ресурси. Тој ја номинираше Бони Џенкинс за заменик секретар за контрола на оружјето и меѓународни безбедносни работи, а Узра Зеја за потсекретар за граѓанска безбедност, демократија и човекови права.

Комитетот за надворешни работи на Сенатот во вторник ќе одржи дебата за изборот на Бајден, Антони Блинкен да биде државен секретар.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање потписи за законот за попис

Наум Стоилковски

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до Министерството за правда за да може да се спроведе таа акција на терен.

Портпаролот на партијата, Наум Стоилковски денеска изјави дека законот е без методологија и има индиции кои укажуваат дека тој нема да се спроведе како статистичка операција. Стоилковски образложи дека акцијата за собирање на пописи би била спроведена преку подрачните единици на Министерството за правда, а луѓето ќе може да се потпишат во подрачните единици низ градовите.

„Бројот на потпишани нема да биде нешто за занемарување од страна на владејачкото мнозинство. И целта е тоа, да се повлече овој закон и да се донесе закон кој што ќе значи општествен консензус за статистичка операција – попис поддржан од сите“, рече Стоилковски.

Ќе се отвори ли пат за спроведување на пописот?

Стоилковски додава дека електронската иницијатива за потписи е уште еден начин на кревање на свесноста на населението и притоа уште еден начин за притисок врз власта во однос на овој закон кој значи спроведување на политички договор наместо на статистичка операција.

Вчера Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. Гласањето по Предлог законот ќе биде дополнително закажано.

Уганда доби старо-нов претседател

Симпатизер на претседателот Мусевени се слика пред постер со неговиот лик

Долгогодишниот претседател на Уганда, Јовери Мусевени е реизбран на оваа функција, соопштија изборните власти и покрај обвинувањата на неговиот противкандидат Боби Вајн, за местење гласови. Мусевени освоил скоро 59% од гласовите, а Вин околу 35%, соопшти Изборната комисија, а објави Би-Би-Си.

Вајн кој е поранешна поп-ѕвезда, претходно вети дека ќе обезбеди докази за изборната измама. Изборната комисија негира дека имало местење на гласови.
Набљудувачите на изборите го критикуваа владиното оневозможување на пристапот до Интернет, а Вин изјави дека ќе обезбеди докази за измама откако повторно ќе се овозможи пристап до Интернет.

Десетици луѓе беа убиени во насилството пред изборите. Опозициските политичари исто така ја обвинија владата за вознемирување. Изборниот резултат му овозможува шести мандат на претседателот Мусевени.

Гутереш:Владите имаат одговорност да ги штитат своите жители

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази жалење поради бројката од два милиони починати во светот од коронавирусот, и се осврна на фактот дека солидарноста опаѓа во одговорот на светот на вирусот.

„Денес сведочиме на вакуум околу вакцината. Вакцините доаѓаат во богатите земји брзо, додека во сиромашните воопшто ги нема. Науката успева – но солидарноста опаѓа“, рече Гутереш.

Гутереш го критикуваше тоа што „некои земји договараат дополнително купување од страна, односно набавуваат повеќе од потребното“.

СЗО: 95 насто од вакцините против Ковид-19 распоредени во само 10 земји

„Владите имаат одговорност да ги штитат своите жители, но вакци-национализмот ќе ги порази самите земји и ќе го успори глобалното заздравување од кризата. Ковид-19 не може да се победи поединечно, земја по земја“, вели Гутереш.

На конференцијата за медиуми претседателот на Генералното собрание на ОН Волкан Бозкир најави дека и тој и Гутереш наскоро ќе се вакцинираат. Шефот на ОН ќе ја прими вакцината следната недела, а Бозкир на 2 февруари.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG