Достапни линкови

Процесот против Тачи во Хаг продолжува и денеска


претседателот на Косово Хашим Тачи пред Специјалното обвинителство во Хаг

По шестчасовното вчерашно рочиште пред Специјалното обвинителство во Хаг претседателот на Косово Хашим Тачи не даде изјава за печатот, освен дека сослушувањето ќе продолжи денеска во 1 часот попладне. Тачи беше сослушан и завчера во присуство на неговиот адвокат, Американецот Пјер Ричард Проспер. Кабинетот на специјализираниот обвинител на 24 јуни објави дека Тачи и лидерот на ДПК Кадри Весели се на обвинението, кое било доставено до Специјалниот суд кон крајот на април.

Во Хаг продолжува сослушувањето на Хашим Тачи

Тачи, Весели и други лица, чии имиња не беа објавени во тоа време, се обвинети за „серија злосторства против човештвото и воени злосторства, вклучително и убиства, присилно исчезнување, прогон и тортура“. Во обвинението се тврди дека тие се кривично одговорни за скоро 100 убиства.

XS
SM
MD
LG