Достапни линкови

Се укинува вонредната состојба во Франција


Илустрација - Посетители во музејот Лувр

Ноќеска на полноќ, Франција излегува од вонредната санитарна состојба, но тоа не значи дека државата ја напушта можноста за силни и строги мерки против новиот коронавирус.

Излегувањето од вонредната состојба беше изгласано од Парламентот на 4 јули, но законот што ја опфаќа таа нова фаза не се откажува одсите мерки што беа на сила изминатите неколку месеци.

Новиот закон му дава можност на премиерот да воведе построги регулативи без одложување ако епидемиолошката состојба повторно се влоши.

XS
SM
MD
LG