Достапни линкови

Со коронавирус заразени 110 деца во Албанија


Медицинска сестра проверува темепратура на патници на границата меѓу Косово и Албанија.

Во Албанија регистрирани се вкупно 2.752 случаи на коронавирус, а од нив 110 деца, при што најмалото е едномесечно бебе. Околу 25 отсто од заразените деца се активни на болеста. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу денеска предупреди дека меѓу новозаразените и оние кои болнички се лекуваат со тешки симптоми, се поголем е бројот на млади лица.

„Во Инфективната клиника меѓу хоспитализираните граѓани има млади луѓе кои се лекуваат од сериозни симптоми, предизвикани како резултат на Ковид-19, бидејќи вирусот не разликува возраст. Многу млади денес со чест контакт едни со други, без почитување на правилата, ја зголемуваат можноста за ширење на инфекцијата и ја пренесуваат на родителите, бабите и дедовците, ставајќи ги во сериозна опасност“, напиша таа на Фејсбук.

XS
SM
MD
LG