Достапни линкови

За две седмици резултати од тестирање лекови против ковид-19


Тедрос Аданом Гебрејезус

Светската здравствена организација (СЗО) очекува во следните две недели да ги добијат првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои можат да бидат ефикасни во лекувањето на ковид-19, изјави генералниот секретар на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус.

Шефот на СЗО за вонредни ситуации, Мајкл Рајан, предупреди дека не би било мудро да се предвидува кога вакцината против ковид-19 ќе биде подготвена за масовна дистрибуција.

Тој истакна дека многу поважно е прашањето кога ќе биде можно да се започне со масовно производство на лекот за ковид-19.

XS
SM
MD
LG