Достапни линкови

Потенцијалниот противкандидат на Лукашенко останува во притвор


Виктор Бабарика

Судот во Минск донесе одлука со која на потенцијалниот противник на белорускиот претседател Александар Лукашенко, Виктор Бабарика му се продолжува притворот. Бабарика е потенцијален противник на претседателските избори кои треба да се одржат на 9 ти август.Неговиот адвикат Дзмитри Лајеуски изјави дека денеска окружниот суд во Минск го продолжил претходно утврдениот притвор кој заедно со неговиот син Едуард беа приведени на 18 јуни под сомнение за финансиски злосторства, односно за затајување данок и перење на пари.

Претходно во јуни опозициските собири за можни против кандидати на Лукашенко привлекоа илјадници граѓани на улиците. Бабарија собрал 435 илјади потписи, во знак на поддршка за негова кандидатура

XS
SM
MD
LG