Достапни линкови

Ирански новинар осуден на смртна казна


Иранскиот новинар и активист Рухолах Зам кој што со својата работа и текстови објавени на интернет помогнаа во инспирирање на масовните економски протести во 2017 година денеска ја слушна пресудата за неговата улога во демонстрациите. Тој е осуден на смртна казна во, како што велат од Репортери без граници“, груб и неправеден судски процес. Иранскиот суд проценил дека по сите 13 точки од обвинението новинарот Зам е виновен и дека тие се еквивалент на ширење на корупција во земјата и затоа била донесена пресуда – смртна казна.Во јавноста обвинението е споредувано со кривичните дела како шпионажа или обид за соборување на иранската влада.

Протестите во 2017 година претставуваа најголем предизвик за Иран по изборните немири во 2009 година и ја поставија политичката сцена за немирите и сличните демонстрации кои избувнаа во 2019 година. Во нив илјадници демонстранти беа приведени а 25 загинаа.Зам со години живееше и работеше во егзил од Париз, се до 2019 година кога се врати во Иран, каде што беше уапсен под нејасни околности. Француските власти „остро го осудија тој потег“.

XS
SM
MD
LG