Достапни линкови

Родилка и новороденче од Штип позитивни на ковид-19


Илустрација

Во штипската болница родилка и новороденче се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено во болницата во Козле во Скопје, а каде е подложено на испитување и лекување. Новороденчето и неговата мајка биле во штипската болница во Одделот за неонаталогија, гинекологија и акушерство, во периодот, кога една од медицинските сестри е заразена и е ставена во изолација.

Но, остантите шест новороденчиња и нивните мајки се добри и немаат никакви симптоми на коронавирусот. Затоа во текот на денешниот ден се прават епидемиолошки анкети, со цел да се утврди од каде новороденчето и родилката се инфицирале, велат од болницата во Штип.

XS
SM
MD
LG