Достапни линкови

Напад на пазар во Авганистан, најмалку 23 загинати


Повредено дете за време на нападот во Хелманд, Авганистан.

Најмалку 23 луѓе загинаа, а десетици се повредени во напад со минофрлач и експлозија на автомобил-бомба во близина на пазар во авганистанската јужната провинција Хелманд. Авганистанските власти соопштија дека денешниот напад се случил близу пазар за добиток и дека меѓу загинатите има и деца. Власта за нападот ги обвинува талибанците, тие пак обвинуваат дека владата е виновна. Талибанците велат дека војската со минофрлач гаѓала на пазарот, а војската обвинува дека бунтовниците истрелале мини со кои го активирале автомобил-бомбата, додека на местото имало цивили.

Насилството во земјата опадна откако талибанците минатиот месец за Рамазан понудија краток прекин на огнот. Но сега властите велат дека бунтовниците ги засилија нападите во последните неколку недели.

Претседателот на Авганистан Ашраф Гани денеска ги повика талибанците да се воздржат од војна и насилство и да ја прифатат волјата на авганистанскиот народ, за кој рече дека сака владата и милитантната група да започнат разговори за да се стави крај на војната во земја.

XS
SM
MD
LG