Достапни линкови

Хоти најави можно враќање на карантинот во одредени места во Косово


Косовскиот премиер Авдулах Хоти

Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека ситуацијата со пандемијата на ковид-19 во земјата е алармантна и најави дека, поради големиот пораст на бројот на заболени, можно е одредени места повторно да се стават во карантин, јави дописникот на МИА од Приштина.

Обраќајќи им се на новинарите по состанокот со Комитетот за справување со пандемијата, Хоти рече дека ситуацијата е сè уште под контрола, но е мошне кревка, поради што се потребни максимални напори од сите надлежни за да се запре моменталниот тренд на ширење на пандемијата.

Расте бројот на заболени од коронавирусот на Балканот

Тој рече дека состојбата е посебно тешка во инфективните клиники.

„Имаме 49 смртни случаи. Инфективната клиника (во Приштина) е преполнета и нема веќе места за пациенти. Се создаваат места на други клиники“, порача Хоти, најавувајќи казнување на сите кои не ги почитуваат упатствата и препораките на здравствените власти.

Министерот за здравство Арменд Земај рече дека третата фаза на постепено отворање на економијата резултира со пораст на случаите на заразени, за што најмногу придонело непочитувањето на мерките од страна на бизнисите.

Досега во Косово се регистрирани 2.677 случаи на заразени од новиот коронавирус, од кои активни се 1.203.

XS
SM
MD
LG