Достапни линкови

Еден милион Индијци ги напуштиле домовите поради поплави


Архивска фотографија - поплави во Индија

Поради поплавите предизвикани од монсунските дождови повеќе од еден милион луѓе беа принудени да ги напуштат домовите во индиската североисточна сојузна државата Асам, а две лица загинаа, соопштија индиските власти, пренесе АП.

Брамапутра, една од најголемите реки во светот за време на викендот се излеа во државата Асам и поплави повеќе од 2.000 села, а дождот и понатаму врне. Најмалку 23 од вкупно 33 окрузи во индиската сојузна држава Асам се погодени од обилните дождови, а нивото на реката Брамапутре продолжува да расте, а метеоролозите предвидуваат обилни дождови и во следните три дена.

XS
SM
MD
LG