Достапни линкови

Терористички напад на Пакистанската берза


Безбедносни сили пред влезот на Пакистанската берза во Карачи

Во напад на берзата во Карачи, Пакистан, загинаа најмалку 10 лица, меѓу кои и четворица терористи, а се повредени седуммина, од кои тројца полицајци, соопштија официјални претставници, пренесе германската новинска агенција ДПА.

Четворица припадници на обезбедувањето, еден полицаец и еден цивил се меѓу загинатите, изјави за медиумите шефот на регионалната полиција Шариел Харал.

„Сите четворица терористи се убиени од безбедносните сили. Напаѓачите носеле огромно количество оружје и муниција и се обиделе да влезат во трговската сала, но биле спречени со брза реакција на безбедносните сили“, објасни Харал.

Управниот директор на Пакистанската берза, Фарук Кан, изјави дека ситуацијата е ставена под контрола.

XS
SM
MD
LG