Достапни линкови

Полскиот претседател Дуда во Вашингтон на разговори со Трамп


Претседателот на Полска Анджеј Дуда и американскиот претседател Доналд Трамп, Варшава, 06.07. 2017.

Претседателот на Полска Анджеј Дуда денеска во Вашингтон ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп, најавено е во Варшава. Дуда ќе биде првиот странски лидер што ќе ја посети Белата куќа од почетокот на пандемијата на коронавирусoт. До неговиот престој во САД доаѓа на само четири дена пред претседателските избори во Полска, закажани за 28 јуни. Во минатиот јуни, Трамп се согласи да испрати уште 1.000 војници во Полска. Новинската агенција Ројтерс објави дека проектот пропаднал поради спорот околу финансирањето и каде да бидат стационирани војниците. Ова беше негирано од некои полски владини претставници и од американскиот претставник во Полска Џорџет Мосбахер.

Tрамп го потврди намалувањето на американските сили во Германија

Трамп деновиве рече дека Соединетите држави ќе ги намалат своите трупи во Германија за 9.500, на 25.000. Премиерот на Полска Матеуш Моравиески пак, изрази надеж дека некои од нив ќе бидат преместени во Полска. Како сојузник на владејачката партија во Полска Дуда води на анкетите, иако некои неодамнешни истражувања покажаа дека тој можеби нема да победи во вториот круг од гласањето.

XS
SM
MD
LG