Достапни линкови

Министерски состанок меѓу Русија, Индија и Кина


шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Министрите за надворешни работи на Русија, Индија и Кина се очекува денеска да одржат состанок преку видео конференција, во сенка на зголемените тензии меѓу Њу Делхи и Пекинг, по инцидените на кинеско-индиската граница. Средбата на министрите за надворешни работи се свикува на иницијатива на Москва и во голема мерка е насочена кон зајакнување на соработката за справување со последиците од глобалната пандемија со ковид-19.

Кина ја обвини Индија за нападот на хималајската граница

Според некои наводи, овој состанок веќе извесен период бил во подготовка и во никој случај не бил поврзан со зголемувањето на тензиите меѓу Индија и Кина за време на еднонеделната напнатост помеѓу граничните трупи по должината на ганичната линија, особено во секторот Ладах.

XS
SM
MD
LG