Достапни линкови

Јапонија со донација на лекот „Авиган“


Лекот „Авиган“. Илустрација.

Јапонија донирала лек Фавипиравир (Авиган) за 100 лица во Република Северна Македонија како дел од помошта за земји погодени од Ковид-19, во партнерство со УНОПС (Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации).

Ефективноста на „Авиган“ сѐ уште не е потврдена, но многу земји, вклучувајќи ја и Република Северна Македонија покажаа интерес за овој лек посочуваат од Амбасадата и додаваат дека Јапонија сака да го прошири клиничкото истражување за „Авиган“ заедно со Република Северна Македонија и други земји.

Од амбасадата наведуваат и дека се претпоставува оти „Авиган“ има контраиндикации за деформации и затоа здравствените институции треба соодветно да го препишат и користат.

XS
SM
MD
LG