Достапни линкови

Невреме и поплави во северна Грција


илустрација

Во невремето со обилен дожд и град што вчера го зафатил северниот дел на Грција, предизвикана е материјална штета и поплавени улици во Серес, Ксанти, Ламиа, на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина.

Најпогоден е грчкиот град Серес каде што се излеала надојдената река и биле поплавени над 100 домови, а била предизвикана голема штета на подруми, паркинзи, автомобили и сл.

Противпожарната служба примила над 100 повици за помош. Во одредени делови на Грција биле регистрирани околу 1.500 молњи според системот за регистрација на молњи на Националната опсерваторија во Атина.

XS
SM
MD
LG