Достапни линкови

Словенечката полиција целосно го огради плоштадот пред Собранието поради најавените протести


Антивладини протести во Словенија на 8 мај 2020

Пред најавените антивладини протести во Љубљана, кои ќе се одржат вечерва, словенечката полиција целосно го огради Плоштадот на Републиката, кој се наоѓа пред зградата на Собранието, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Овие барикади за време на минатонеделните протести беа поставени за околу 200 метри поблиску до Собранието, но и тогаш граѓаните кои протестираат бурно реагираа, велејќи дека на тој начин им се ограничува правото на слободно движење, бидејќи плоштадот е јавен простор.

Минатиот петок заштитната ограда ја прескокнаа осум демонстранти кои веднаш беа уапсени од полицијата, однесени во станица, а потоа и ослободени.

Секој петок веќе речиси еден и пол месец, илјадници граѓани протестираат против словенечката Влада, обвинувајќи ја за системска корупција. Бараат оставка од премиерот Јанез Јанша и организирање на предвремени парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG