Достапни линкови

Макрон: Франција нема да ги отстрани статуите да ја избрише историјата


Францускиот претседател Емануел Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека борбата против расизмот не треба да доведе до препишување на историјата по протестите од светски рамки за убиството на Џорџ Флојд од полициски службеник во Соединети Држави.

Уапсени повеќе од 100 луѓе по насилните протести во Лондон

Некои демонстранти во Соединетите Држави и на други места имаат за цел статуи на историски личности поврзани со ропство или други минати злоупотреби на човековите права. „Ќе бидам многу јасен, сонародници: Републиката нема да избрише никакво име од својата историја. Нема да заборави ниту едно од нејзините уметнички дела, нема да симнува статуи“, рече тој во телевизиското обраќање до нацијата.

XS
SM
MD
LG