Достапни линкови

Од утре официјален старт на туристичката сезона во Грција


Дезинфекција на лежалки на плажи во Грција.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис вели дека не го интересира Грција да биде број еден дестинација во Европа, туку да биде најбезбедна дестинација во Европа. Тој ова го порача на прес-конференција на островот Санторини во пресрет на утрешниот официјален и постепен почеток на туристичката сезона во Грција.

Мицотакис објасни дека постојат строги протоколи за хотелите, постојат конкретни правила и мерки за туристите да можат да уживаат во Грција, но ќе мора да избегнуваат собирања и гужви, како на пример во баровите на плажите, објаснувајќи дека земјата е подготвена за сите сценарија, во случај да се појави ковид-19 кај некој од посетителите, но потенцираше дека нема да биде потребно во Грција да се воведе целосна карантин и целосна забрана за движење.

Тој повтори дека од 1 јули земјата ќе биде отворен за сите посетители, без дополнителни рестрикции и само со тестови по случаен избор.

XS
SM
MD
LG