Достапни линкови

Сугарески: Рано е за одлука за отворање на аеродромите


Горан Сугарески, министер за транспорт и врски

Се уште е рано да се донесе одлука за отворање на аеродромите, изјави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

„На оваа тема се разговара, но се уште е рано да се донесе одлука“, рече Сугарески, одговарајќи на новинарско прашање при посетата на пелагонискиот регион.

Според него, од ТАВ, кој е концесионерот на аеродромите во Скопје и во Охрид, информирале дека од моментот кога ќе се донесе одлука за да ги стават во функција аеродромите ќе им требаат седум дена.

Наскоро отворени граници, но со мерки за превенција

Од 15 март е затворен аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, а од 18 март и „Меѓународниот аеродром Скопје“.

XS
SM
MD
LG