Достапни линкови

За осум месеци во ДР Конго убиени 1300 цивили


Илустрација

Во последните осум месеци во конфликтите во ДР Конго се убиени околу 1.300 цивили, соопшти денеска ОН, предупредувајќи дека некои инциденти можат да претставуваат и „злосторства против човештвото“.

„Се ужаснувам од зголемувањето на бруталните напади против невините цивили од вооружените групи и од реакцијата на војската и силите за безбедност, кои, исто така, извршили тешки злосторства, вклучувајќи и убиства и сексуално насилство“, изјави шефицата на ОН за правата на човекот, Мишел Бачелет.

XS
SM
MD
LG