Достапни линкови

Путин: вонредна состојба по излевање на нафта под Арктикот


Рускиот претседател Владимир Путин и премиерот Михаил Мишустин

Рускиот претседател Владимир Путин го поддржа предлогот за прогласување вонредна состојба на федерално ниво, неколку дена откако истече дизел гориво во локалните реки во арктичкиот предел, заканувајќи се со еколошка катастрофа. Властите во сибирскиот град Норилск веќе прогласија вонредна состојба, откако најмалку 20.000 тони дизел гориво се истури од термоцентралата на 29 мај во близина на градот, над Арктичкиот круг.

Војници од 19 земји на Парада на победата во Москва

Тој исто така му наложи на министерот „брзо да ја организира работата поврзана со спречување на понатамошни негативни ефекти врз животната средина“. За време на телевизиската видео конференција, Путин го обвини шефот на компанијата кој раководи со термоелектраната, бидејќи не го пријавил инцидентот. „Зошто владините агенции дознаа за ова само два дена по фактот? Дали ќе научиме за итни ситуации од социјалните медиуми? Дали има нешто лошо со вас?“ Путин го праша шефот на НТЕК, Сергеј Липин.

XS
SM
MD
LG