Достапни линкови

Инциденти пред Амбасадата на САД во Атина


илустрација - Атина

Со инциденти заврши вчерашниот протест во Атина во знак на поддршка за демонстрациите во САД, организиран од анархистички, левичарски и антирасистички здруженија и организации. Инцидентите се случија пред американската амбасада што беше и крајната дестинација на протестот.

Бајден го обвини Трамп дека ги претворил САД во бојно поле

Дел од демонстрантите, маскирани лица ја нападнаа полицијата со молотови коктели и разни предмети, на што специјалните полициски единици одговорија со солзавец. Амбасадата на САД во Атина беше под силно полициско обезбедување, додека пак протестот почна од пред грчкиот Парламент.

XS
SM
MD
LG