Достапни линкови

Катица Јанева со завршни зборови во „Рекет”


Катица Јанева и нејзиниот син Лазар Јанев во суд за случајот „Рекет“, 8 мај 2020 година

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој судски предмет, по што ќе се отвори патот да се закаже рочиште за објавување на пресудата. Освен обвинетата Јанева, се очекува завршни зборови да дадат и нејзините бранители. Претходно, на вчерашното рочиште за „Рекет”, завршен збор имаше и првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13, кој рече дека обвинението е засновано само врз изјавата на Јордан Камчев. Според Јовановски, Камчев можеби дал милион евра, а можеби и повеќе, но не на него. Тој негира вина и тврди дека обвинението против него е политичка конструкција.

Боки 13: Лажно обвинение засновано само на изјавата на Камчев

Судењето за предметот „Рекет” почна во ноември минатата година. Обвинението беше поднесено против три лица. На првото рочиште за овој случај обвинетиот Зоран Милевски-Кичеец ја прифати вината и на следното рочиште беше осуден на три години затвор. Другите двајца обвинети Јовановски и Јанева, се изјаснија дека се невини и против нив се води судска постапка.

XS
SM
MD
LG