Достапни линкови

Се укинува бесплатниот градски превоз за пензионери


Автобус на ЈСП

ЈСП „Скопје“ од утре го укинува бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица (жени со/над 62 год, мажи со/над 64 год) во вторник, петок, сабота и недела. Одлуката доаѓа откако во петокот пензионерите навалија во автобусите на градскиот превоз по дозволата што ја добија да можат да ги користат своите билети за бесплатно возење.

„ЈСП апелира на рационално користење на превозот и на задолжително носење на заштитна опрема согласно уредбите за заштита од Ковид 19“, соопшти ЈСП.

XS
SM
MD
LG