Достапни линкови

Австрискиот успех против Ковид-19 е поради дисциплината на граѓаните


Експертот за јавно здравје, Армин Фидлер, изјави дека стапката на смртност на ковид-пациентите во Австрија е најмала во светот и дека со 71 смртен случај на милион жители, е за 3 отсто подобра од соседна Германија.

Тој на прес-конференцијата во Брегенц рече дека на примерот во Италија, Шпанија и Велика Британија, може да се види што може да се случи ако не се преземат мерки за спречување на вирусот на време.

Фидлер нагласи дека причина за успехот на Австрија била неверојатната дисциплина на населението.

XS
SM
MD
LG