Достапни линкови

Судењето на Нетанјаху продолжува на 19 јули


израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Судскиот процес против израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за корупција ќе продолжи на 19 јули, беше објавено вчера на почетокот на долгоочекуваниот судски процес кој длабоко ја подели земјата. Израелскиот премиер нема да мора да присуствува на следните рочишта за случајот за кој велат правните експерти ќе трае неколку години. Нетанјаху, првиот премиер на Израел на судење додека беше на функцијата, ги нападна правосудниот систем, полицијата, обвинителите, судиите и медиумите за заговор со цел да сесобори владата против волјата на народот.

Израелскиот суд му нареди на Нетанјаху да дојде на судењето за корупција

Стотици приврзаници на Нетанјаху се собраа пред судот во негова одбрана, мавтајќи со израелските знамиња и транспаренти со кои се осудува како што беше означено корумпираното обвинителство. Противниците на Нетанјаху демонстрираа пред неговата резиденција, нарекувајќи го „министер за криминал“ и го повикуваат да си даде оставка. Нетанјаху е обвинет за измама, злоупотреба на доверба во три случаи, вклучително и мито. Тој е обвинет за примање скапи подароци и нудење услуги на медиумските магли во замена за поволно покривање на него и неговото семејство и ги негира сите обвиненија.

XS
SM
MD
LG