Достапни линкови

Авганистан ќе ослободува талибански затвореници


Afghanistan - Mohammad Ashraf Ghani president of Afghanistan during speech on the occasion of Eid in Presidential palace, May 24 2020 اشرف غنی عید

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска изјави дека ќе вложи напори да се забрза ослободувањето на талибанските затвореници откако го поздрави потегот на Талибанците за тридневен прекин на огнот во време на одбележување на најголемиот муслимаски празник Рамазан Бајрам.

„ Како одговорна влада ние ќе отидеме чекор понатаму и ќе препорачам да се забрза ослободување на талибанските затвореници“, рече Гани во своето обраќање кон нацијата по повод празникот. Тој ги повика Талибанците да продолжат со ослободувањето на авганистанцките војници кои ги држат како заложници. Во февруари САД и Талибанците потпишаа договор чија цел беше да се стави крај на најдолгата воена акција на САД во историјата.

Договорот предвидува распоред за американските трупи за повлекување од Авганистан во замена за безбедносни обврски од Талибанците. Исто така се предвидува и Кабул да ослободи 5 илјади талибански затвореници – додека Талибанците околу илјада заложници.

XS
SM
MD
LG