Достапни линкови

Се трага по преживеани од падот на авионот во Пакистан


Карачи- спасувачи ги расчистуваат остатоците од урнатиот авион Ербас,22.05.2020

Спасувачките екипи се обидуваат да ги најдат преживеаните и телата на загинатите по денешниот пад на патничкиот авион во кој имаше 98 патници и членови на екипажот, а кој се урна во населено место во близина на пакистанскиот главен град Карачи.

Како што јавува германската агенција ДПА досега се пронајдени најмалку двајца преживеани и 34 тела под урнатините на авионот Ербас А320. Во најмалку две болници, пак, се примаат повредените, повеќето од нив жители на околните куќи.

Војската и цивилната заштита, како што се јавува, користи тешка машинерија за да ги расчисти остатоците од паднатиот авион и од урнатите околни куќи. Авионот на пакистанскиот национален авиопревозник ПИА денеска се урна пред слетување, во последната минута од летот.

XS
SM
MD
LG