Достапни линкови

Вархеји: Преговарачките рамки за С. Македонија и Албанија ќе се објават во јуни


Еврокомесарот Оливер Вархеји во Скопје

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент потврди дека извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан се одлагаат за септември, но не и преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија.

Вархеји - ЕУ и Западен Балкан од кризата излегуваат со засилени односи

“Мојот фокус сега е повеќе на преговарачките рамки за двете земји, Северна Македонија и Албанија. И тоа што можам да го кажам е дека овие ќе бидат објавени во јуни. И мислам дека ова е клучен дел за да го задржиме моментот што се создаде, изјави Вархеји пред европратениците. Тој посочи дека тие ќе бидат придружени од проценка за реформскиот напредок.

XS
SM
MD
LG