Достапни линкови

Владата ја констатираше оставката на Дончев


Влада на Република Северна Македонија

Владата ја констатираше оставката на директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев поднесе оставка. Дончев функцијата ја напуштил поради „приватни семејни причини“. Тој за директор на Фондот за здравствено осигурување беше назначен во август 2017 година.

Заев – Нема Рекет 2, чесно е да го предупредиме инвеститорот

Името на Дончев се спомнуваше во случајот „Рекет 2“ за фирмата Диамед, која во 2013 година доби концесија за дијализа на бубрежно болни. Дончев, обвини дека фирмата незаконски го добила тендерот за дијализа и дека зад фирмата стојат поранешниот премиер Никола Груевски и неговиот кум од првиот брак Ристо Новачевски.

XS
SM
MD
LG