Достапни линкови

Бајден ги отфрли обвинувањата за сексуални напади


Џо Бајден

Поранешниот потпретседател на Соединетите Држави и иден претседателски кандидат на Демократската партија Џо Бајден, ги отфрли обвинувањата за сексуален напад врз поранешната помошничка Тара Рид пред скоро 30 години.

„Јас ви кажувам недвосмислено: тоа никогаш не се случи. Не знам какви се нејзините мотиви“, изјави Бајден во телевизиско интервју.

Тој побара да се провери во архивите на Сенатот дали има каква било пријава од Тара Рид од тоа време, односно од 1993 година кога Бајден беше член на Сенатот а таа беше негова помошничка.

Рид поднесе кривична пријава против Бајден минатиот месец, пренесува ББС. Таа изјави дека пријавата ја поднела единствено од безбедносни причини затоа што била свесна дека овој случај е застарен за процесуирање.

Бајден на изборите ќе го има републиканскиот противник, актуелниот претседател Доналд Трамп, против кого 25 жени досега поднесоа пријави за сексуален напад и злоупотреба.

XS
SM
MD
LG