Достапни линкови

Во Дебар петнаесетти ден нема новозаразени со коронавирусот


Жители на Дебар за време на кризната состојба во градот во март

Во Дебар и во последното деноноќие, или петнаесетто по ред нема новодијагностицирани со „КОВИД-19“, потврдуваат официјалните податоци.

Тоа значи дека вкупниот број на заразени останува 51, од нив две лица од општина Центар Жупа.

„Од вкупно заболените 46 се оздравени, за жал, четири лица се починати, од нив три од Дебар и едно од Центар Жупа. Сè уште како заболено се води само уште едно лице кое се лекува во домашни услови. Првиот контролен тест кај него е негативен, а денеска се очекува да биде земен и вториот контролен тест. Во самоизолација се седум лица“, изјави градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој раководи и со општинскиот оперативен штаб.

Тој информираше дека во последното деноноќие безбедносната состојба е стабилна, не се регистрирани непочитувања на одлуката за забрана за движење, не се евидентирани нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди.

XS
SM
MD
LG