Достапни линкови

Експлозија на бомба кај Кабул, 3 загинати и 15 повредени


Три лица загинаа, а 15 се повредени во експлозија на бомба на 11 километри од главниот град на Авганистан, Кабул, соопшти авганистанското Министерство за внатрешни работи.

„Бомбаш-самоубиец активирал експлозив меѓу цивилите во близина на Кабул во средата наутро“, рече портпаролот на министерството, Тарик Аријан, пренесе „Ројтерс“.

Сè уште не е јасно кој е одговорен за нападот. Бројот на вооружените конфликти во Авганистан е намален по потпишувањето на мировниот договор меѓу САД и Талибанците кон крајот на февруари.

XS
SM
MD
LG