Достапни линкови

Најмалку 20 загинати во експлозија во Африн


Архива - уништени згради во сирискиот град Африн.

Најмалку 20 луѓе се убиени при експлозија на бомба во камион со гориво во северниот сириски контролиран од бунтовниците поддржани од Турција, соопшти групата која го мониторира конфликтот во Сирија.

Во експлозијата во градот Африн на 28 април, исто така беа повредени најмалку 27 лица, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија.

Обсерваторијата додава дека бројот на загинатите најверојатно ќе се зголеми, бидејќи повеќето од повредените биле во критична состојба.

Според турското Министерство за одбрана, вкупно 40 луѓе загинале во експлозијата, вклучително 11 деца, а 47 лица се повредени.

Министерството за нападот ги обвини курдските Единици за заштита на народот (YPG), кои Анкара ги гледа како терористичка организација поврзани со курдските милитанти на нејзината територија.

Главно курдската енклава Африн беше заземена од турската војска и сириските бунтовнички борци кои се нејзини сојузници, за време на офанзивата во март 2018 година.

XS
SM
MD
LG