Достапни линкови

Путин го продолжи неработниот период поради коронавирусот


Рускиот претседател Владимир Путин.

Рускиот претседател Владимир Путин го продолжи неработниот период во земјата до 11 мај, бидејќи бројот на случаи на коронавирус продолжува да расте во целата земја.

Путин ја објави одлуката на 28 април за време на видео конференција со регионалните гувернери, велејќи дека пикот на инфекции од коронавирус во Русија „се уште не поминал.“

Русија исто така воведе и делумно затворање на многу региони, вклучително и Москва во напорите да го забави ширењето на коронавирусот, кој официјално зарази 93.558 луѓе низ земјата, а од нив починаа 867 лица.

Путин првично донесе одлука за неработна недела од 28 март до 5 април и потоа ја продолжи до 30 април, наведувајќи дека платите ќе бидат исплатени за тој период.

На 28 април Путин нареди Владата „да започне со подготвување на широк национален план за акција за нормализирање на бизнис активностите, враќање на вработувањата и приходите на луѓето и економски раст.“

Рускиот лидер исто така и наложи на Владата да достави препораки за олеснување на ограничувањата за поради коронавирусот до 5 мај.

XS
SM
MD
LG