Достапни линкови

Тачи: Нема амнестија за геноцидот на Србија во Косово


Нема таков фактор кој ќе може да ги амнестира злосторствата против човештвото и геноцидот на Србија во Косово во војната од 1998-99 година, изјави претседателот на Косово, Хашим Тачи, јави МИА од Приштина.

На денешното чествување кај споменикот „Хероини“ во центарот на Приштина, Тачи изјави дека косовските граѓани деновиве повторно ги преживуваат страотиите од последната војна во Косово.

„Како држава и како општество, како албански народ на Косово и како нација ги преживуваме деновите, неделите и месеците на геноцидот на Србија извршен во Косово, потврден и признаен од светот. Го преживуваме периодот на масовниот прогон на еден милион косовски Албанци и убиството на 10 илјади граѓани, 400 масакри извршени од државата Србија, убиството на 1.300 албански деца“, изјави Тачи, нагласувајќи ја важноста на улогата на жената Албанка во осамостојувањето на Косово.

XS
SM
MD
LG