Достапни линкови

Српската опозиција најави протест против првомајски карантин


Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, оцени дека претседателот Александар Вучиќ (на фотографијата) и премиерката Ана Брнабиќ го прекршиле Уставот

Во пресрет на утрешната седница на српскиот Парламент, на која треба да бидат потврдени одлуката за воведување вонредна состојба и 83-часовен карантин, пратениците на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) порачаа дека нема да присуствуваат на собраниската седница, бидејќи со тоа, како што велат, би го поддржале кршење на Уставот. Лидерот на Движењето за пресврт, Јанко Веселиновиќ, најави дека ќе побара оценка на уставноста на одлуката за воведување вонредна состојба, јави МИА од Белград.

Пратениците од СзС најавија и протести за в четврток, со почеток во 18 часот, поради неуставното воведување вонредна состојба и против мерките на затворање на српските граѓани. Но Веселиновиќ истакна дека нема да ги повикуваат граѓаните на протест.

Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, оцени дека претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ го прекршиле Уставот и дека СзС ќе протестира пред српскиот парламент в четврток во 18 часот против повторното затворање на граѓаните на „четири дена во четири sида“.

XS
SM
MD
LG