Достапни линкови

Во Турција, бројот на заразени со коронавирус надмина 100.000


Али Пашина џамија - Истанбул

Бројот на потврдени случаи на заразени со коронавирус во Турција премина 100.000, рече турскиот министер за здравство Фахретин Коџа, додавајќи дека во Турција од Ковид-19 починале 2.491 лице. Четиридневниот полициски час започна вчера во 31 град, вклучувајќи ги Анкара и Истанбул.

Ердоган: нормализација во јуни

Тоа е обид да се забави ширењето на епидемијата, а полицискиот час ќе трае до пладне во недела. Владата веќе презеде голем број мерки против пандемијата, вклучително и затворање на училишта и универзитети, забрана за собирање и затворање на бројни јавни места, продавници и ресторани.

XS
SM
MD
LG