Достапни линкови

Министерот Филипче негативен на Ковид 19


Macedonia - Press conference of the Minister of Health Venko Filipce from domestic isolation - 17Apr2020

Резултатот од тестирањето за Ковид 19 на министерот за здравство Венко Филипче е негативен. Тој на својот твитер профил напиша дека според проценката на епидемиолозите не бил во ризик, одлучи да остане во самоизолација.

„Негативниот резултат го добивам на осмиот ден од самоизолацијата во која останувам до истекот на инкубациониот период од 14 дена, напиша Филипче.

Тој додава дека сите негови активности и управувањето со кризата со коронавирусот во земјата и во изминатата недела се одвиваат непречено и дека ќе продолжи со он лајн прес конференции и состаноци со Комисијата за заразни болести.

Премиерот и градоначалникот на Куманово негативни на Ковид 19

Претходно техничкиот премиер Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи, министерот за образование Арбр Адеми и градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски објавија дека и нивните резултати се негативни, откако на 16 април по состанокот што го оддржаа во Куманово со оперативниот штаб, добија информација дека Димитриевски е позитивен на Ковид 19.

Нови 30 дена вонредна состојба, министри во самоизолација

XS
SM
MD
LG