Достапни линкови

Курти:Тачи пробува да формира Влада без победникот на изборите


Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска изјави дека барање од претседателот Хашим Тачи до Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) да именува мандатар за нов премиер, е обид да се формира влада не само без партијата победничка на изборите, Движењето самоопределување (ВВ), туку и против неа. По одлуката на ЛДК да го кандидира Авдулах Хоти за нов премиер, Курти рече дека одлуката ќе ја оспори пред Уставниот суд.

Авдулах Хоти нов кандидат за премиер на Косово

Тој рече дека последните дејствија на претседателот Тачи во правец на формирање нова влада, откако на сегашната на 25 март ѝ беше изгласана недоверба од страна на Собранието, претставуваат кршење на Уставот и на уставна одлука од 2014 година. Според него со оваа одлукасе создава влада која ќе биде зависна од партијата на српското малцинство,како и од коалицијата која претходно беше на власт, позната како ПАН.

XS
SM
MD
LG