Достапни линкови

Косовскиот претседател Тачи итно однесен во болница


Претседателот на Косово, Хашим Тачи е примен денеска на преглед во Клиничкиот и унивезитетски центар на Косово (ЌКУК), поради здравствени проблеми кои не се поврзани со заразата од новиот коронавирус, јави МИА од Приштина.

Претседателскиот кабинет соопшти дека Тачи е примен на Клиниката за урологија поради проблеми предизвикани од присуство на камења во бубрегот и дека неговата здравствена состојба е стабилна. По извршените прегледи и третманот против болки, Тачи е пуштен дома и се чувствува добро, соопшти неговиот кабинет.

„По појавувањето на првите проблеми, претседателот Тачи утрово замина во итната служба на ЌКУК и на препорака на лекарскиот персонал е упатен на Клиниката за урологија, каде што ги изврши анализите и добие третман за болките предизвикани од камења во бубрег. Претседателот на Република Косово се заблагодарува на целиот персонал на ЌКУК за искажаната грижа“, се наведува во соопштението.

XS
SM
MD
LG