Достапни линкови

Смртните случаи од коронавирус растат, а земјите ги олеснуваат ограничувањата


илустрација

И додека православните христијани го одбележуваат Велигден во услови на вонредни ограничувања поради коронавирусот, милиони муслимани се подготвуваат да го започнат Рамазан со загриженост за масовните собири и џамиите што дозволуваат молитви.

Филипче - Мерките даваат резултати, од мај полека ќе се олеснуваат

Во светски рамки, повеќе од 2,3 милиони луѓе биле позитивно тестирани, додека смртните случаи надминаа 163.100. Напредок во забавување на појавата е забележан во некои земји, а здравствените власти велат дека мерките за социјално оддалечување ја забавиле пандемијата и најавуваат олеснување на ограничувањата за контрола на пандемијата.

XS
SM
MD
LG