Достапни линкови

Нова кредитна линија за фирмите погодени од коронавирусот


Министерката за финансии Нина Ангеловска

Владата на денешната седница донесе одлука за отворање на новата кредитна линија од осум милиони евра бескаматни кредити преку Развојната банка, која е дел од вториот пакет економски мерки. Бесмакатните кредити се наменети за зачувување на работните места и подобрување на ликвидноста на фирмите, објави вечерва министерката за финансии Нина Ангеловска на нејзиниот официјален Фејсбук профил. Може да аплицираат сите погодени компании од сите дејности. Кои имаатнамалување на приходот на за повеќе од 30 отсто во тековниот период

Минимален износ на кредит е 3.000 евра. Максимален износ на кредит е 90.000 евра. Сумата на кредитот се одредува според бројот на вработени. Рок на отплата е до три години со вклучен грејс период до 12 месеци.

XS
SM
MD
LG