Достапни линкови

По две недели, повторно заболени од коронавирус во Дебар


Дебар

По цели две недели, во Дебар повторно две лица се болни од коронавирус. Станува збор за медицински сестри од општината болница во Дебар, поради што уште пет други здравствени работници во оваа институција се ставени во домашна изолација. Директорот на болницата Баки Алили изјави дека поради недостиг на медицински кадар, денеска во болницата пристигна третата екипа на лекари специјалисти, бидејќи вчера втората група на лекари од Клиниката во Скопје по две недели ангажирање се врати дома.

Градоначалникот на Дебар изјави дека првата фаза дебарчани ја минаа успешно бидејќи дојде до намалување на бројот на болните во состојба на криза, но додаде дека коронавирусот и понатаму е присутен затоа упати апел до населението да продолжи максимално да ги почитува мерките на владата.

„Она што до сега го направивме заедно е само една добиена битка, но сè уште ја немаме добиено војната. Победата над оваа пандемија ќе биде тогаш кога ќе ја добиеме втората битка и ќе се вратиме во нормален живот. До тогаш важат мерките на вонредна состојба. Сега сè е во наши раце, дали ќе има новозаразени зависи од нас и нашето однесување, од тоа колку ќе ги почитуваме мерките и препораките на надлежните“, рече Дука.

Тој рече дека локалната самоуправа упатила барање до Владата за да има посебна финансиска поддршка за општината која 30 дена беше во кризна состојба при што бизнисот претрпел големи штети.

XS
SM
MD
LG